Akın Kaya/ ALEVİLER NE YAPMALI!


  • Gündem
  • 25 Şub 2014
  • admin
  • Okunma
  • Yorum Yok

akinkayaGezi olayları Türkiye siyasetinde bir dönüm noktası olduğunu görmezlikten gelmek tarihsel bir yanılgı olacağı gerçeği ile bu direnişin beraberinde gün yüzüne çıkan siyasal oluşum ve bölgesel farklılık azr eden muhalefet reaksiyonlarını da doğru gözlemlemek gerekiyor.

Bizim ele alacağımız zümre ‘Aleviler’ Gezi eylemlerinde canlarını yitirenlerin çoğunluğunun Alevi olması elbette tasadüfi değildir. polis özellikle seçip katletmemiştir ama Türkiye Alevileri sokağa çıkmış,eylemlerde en önünde yer almış ve hali ile en çok onlar can vermiş ve bedel ödemişlerdir. Burda sonuç olarak bu denli muazzam ve hararetli hareketliliğin doğru okunması ve sınıflandırılması gerekliliğidir. İslam halife tarihi ile başlayan en son Suriye krizi ile devam eden bir Alevi katliamları geneleğinden ve son on yıllık iktidarın Anadolu Sünniliğini uluslararası politikalarında uygulama ideolojisi ülke muhalefetinde ve azınlıklarda ciddi rahatsızlıklar meydana getirmiştir. İstanbul Belediye başkanlığı döneminde kepçeler ile Karaca Ahmet Cem evini yıkan tabi yasal belediyecilik kılıfı ile bir şahsiyetin başbakanlığı da bu asimile,devşirme yok etme geneleğinden nasiplenmesi ve uygulamaları gayet anlaşılır bir durumdur.   Gezi olayları Aleviler içerisinde de tıpkı diğer Türkiye muhalefeti gibi kırılmalar ve netleşmelere sebep olmuştur. sokağa çıkan kitlenin büyük bir çoğunluğu malesef rejimin bekasına halel getirdiğini düşünülen mevcut iktidara tepki vermek idi yani Alevilerin hastalığı olan Kemalizm ve sistemin insanı refleksi ile laikliğin yılmaz savunulucuğu görevini icra etmekti! bölgesel farklılık olsa da dediğim gibi temel çıkış noktası budur.

Suriye’de ki gelişmeler ve Türkiye’de ki iç dinamiklerin ve siyasi hareketleri Aleviler de bir özeleştri ve içsel hesaplaşmalara sebep olmuştur. Gezi sürecinde en şiddetli direniş ve sokak çatışmaları şüphesiz Antakya’da meydana geldi bunun başlıca sebebi malesef yukarda belirttiğim Kemalizm hastalığındandı fakat süreç ilerledikçe ve Suriye krizinde devletin tüm kurumlarının da yaklaşımı bölgede Aleviler rejimi sorgular hale getirmiştir.

Selefi çetelerin nihai hedefinin ‘İslam devleti’olduğunu bunun devamında Antakya bölgesinin de bu devlete dahil edileceğini görmek anlamak için çok ta derin bir gözlem yapmaya gerek yoktur. kendi yayınlarında,açıklamalarında ve haritalarında bu hedeflerini açık bir şekilde anlayabiliriz,Suriye rejiminin yıkılması durumunda da Suriye’de kaybedip geri çekilmelerinde de ilk saldıracakları ve işgal edecekleri bölge Antakya sınır hattı olacaktır. Bu kimilerine göre komplo teorisi de olabilir ya da gerçekleşmesi çok zayıf bir ihtimal olduğunu da düşünülebilir ben bu iddiam da adım kadar eminim. Gelelim asıl meseleye,böylesi bir kaos durumunda nasıl bir tavır geliştirecek Aleviler.,bin yıllardır olduğu gibi  katliamları kaderi olduğunu sanıp canını kurtaran evlerini barklarını terk edip göçeceklermi yoksa direneceklermi!

Türk siyaset tarihinde Alevilerin kanını bir kene gibi emen CHP Gezi sürecinde deşifre olmuştur. Her ne kadar genel başkanının bir Alevi olması Aleviler de heyecan yaşatsa da anlaşılmıştır ki CHP bildiğimiz CHP. Statükonun yıllardır Alevilere empoze ettiği ‘laikliğin ve Atütrk ilkelerinin yılmaz savunucusu’ projesinin esasta pasifize ve şeriat ile korkutarak istenilen seviyede tutma amacı olduğu anlaşılmıştır. Tabi rejimin kolluk kurumlarında ki fişlemelerde Aleviliğin bir terör örgütü olarak algılanıp kayda geçtiği gerçeği devlet reaosiyonu olaral böylesi bir tehlikeyi yok etme yada muhtemel tehlikeyi minimize etme maksatlı piskolojik savaşta yürütmektedir. başta Suriye kaosu ve Rojava kaznımından cesaret alarak Alevilerin bütünlüklü olarak muhalif olma itimaline karşı ırksal bir ayrıştırma güçü bölme gibi bir yöntem izlemektedir hissetirmeden ve sinsice,özellikle yukarda bahsettiğim güney bölgesi işgali ihtimali üzerine uyduruk bir isim olan ‘nusayri’ telafuzu sıklaşıp Anadolu’nun diğer Alevileri ile farklılık olduğu kanaati yer edilmeye özellikle medya eliyle çalışılmaktadır. Aynı şekilde benzer algı da Kürt Alevilerin de yaratılmaya KÖH’ün islami ve Aleviliğe uzaklığı safsatası ve propogandası ile ayrıştırma yaratılmaya çalışılmıştır.hatta buna bilinçli yada bilinçsiz olarak İsmail Beşikçi de Sabahat Tuncel açıklamaları ile hizmet etmiştir. Türk Alevileri çantada keklik gören sistem onları Kemalizm ve tek vatan,tek bayrak piskolojisi ile abluka altına almıştır,cem evlerine yapılan devlet bağışları,devlet bakanı eli ile Kerbela ve Necef’e götürülen Alevi dedeler ve bir kaç sistematik devşirme ayarıştırma örnekleri daha verebiliriz.

Tüm bunların sonucunda önümüzde ki yerel seçimler Aleviler için hayati önem arz ettiğini söylebiliriz. ya yıllardır alışılagelmiş baskı,inkar ve katliamları meşrulaştırma adına statükonun devletin Alevisi olunacak ya da kasabın bıçağını yalayan aptal koyun olmadığını,katliamlara ve baskılara artık yeter dediğini uyandığını gösterecektir.

 

 

Akın Kaya

Benzer Yazılar

En güzel Beşiktaşın çocukları sever / Bulut Küçükartal

Bugün hayatta olan milyonlarca insan potakalda witamin bile değilken , biz katranla 32 evlerin duvarına BJK yazmıştık.O öyle bir yazıydı ki , 2 askeri darbe , 1 Turgut Özal vs silemedi.Baktılar olmuyor lojmanları BJK yazan duvarla birlikte komple yıktılar. Siz bilmezsiniz ! İtalya fatihi kaleci Sabriyi.… Ahmet II , Nico,Zekeriya,Sanlı kaptanı. Vedat,Yusuf,Kör Tuğrul’u. Ben neden...

Misak Tunçboyacı /Çürümeden Önceki Son Çıkış

“Görmüyor Muyuz, Bocalıyor insan, aranıyor hep, Yer değiştiriyor, yükünü atmak ister gibi.” Titus Lucretius Carus   Gidişata dair bir portreyi oluşturabilmek, esas resmin detaylarına vakıf olmak ve bu bahisleri genellendirmelerin sığ sularında dolaşmadan bütünleştirebilmek, hakkaniyeti hatırlayabilmek haddizatında önemli sorunlarımızdandır. Olan biten her şey, bugünün sınırlarını zapt ederken, dönüştürmeyi aralıksız sürdürürken, erk nizamının gerçekliği sıradan için...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Yazarlar

Yazarlar

Son Yorumlar

    Arşivler