Akın Olgun/ Aydınlar katledildiğinde çoğalır karanlık


  • Gündem
  • 29 Oca 2015
  • admin
  • Okunma
  • Yorum Yok

imagesAkın Olgun/ BirGün

Bir insanın yokluğu bütün bir ülkede hissediliyorsa, o kişi hepimizin hayatına dokunmuş demektir. Aydın neden değerlidir? İşte bu yüzden. Hepimizin hayatına dokunan, temas eden, içimizi dindiren, dindirilmiş olanı ayağa kaldıran kişidir aydın.

O gittiğinde kocaman bir boşluk oluşur içinizin derinlerinde. Yoklarsınız kendinizi, bir parçanız koparılmıştır artık, bilirsiniz.
Sesini, yüzünü, ellerini ve en çok da kelimelerini özlersiniz.

Bir aydın öldürüldüğünde, karanlık çoğalır ve çoğalan karanlıkta her gün biri yok edilir. Suskunluk ortaklaşır, sessizlik büyür ve bütün şaklabanların sözleri en değerliymiş gibi kafanıza indirilir.

Bir aydın öldürüldüğünde, güce tapan değerli, ona karşı çıkan değersizleştirilir.

Kötülük paçanıza yapışıp sizi hızla yavaşlatır. Yorulursunuz, yoruldukça vazgeçersiniz adaletten, haktan, özgürlükten. “BANA NE”leriniz çoğalır ve kötülüğün suç ortağı olarak, katillerin geride bıraktığı tüm izleri silersiniz.

Bir aydın öldürüldüğünde, bükülür biraz daha beliniz. Her bükülen, kendisi gibi eğilmeyene ihbar eder, gönüllü itirafçısı olur sistemin.

Bir aydın katledildiğinde, katılaşır toplum.

Bencil bir igrençlik üşüşür üstünüze. Sevgi, aşk, dostluk, arkadaşlık, vefa zamanla yitirir anlamını. Sevmeyi, âşık olmayı, aşkla okumayı, düşünmeyi de beceremezsiniz. Kelimelerinizi, cümlelerinizi sözlerinizi darağacına çeker, can çekişini seyredersiniz. İçini dolduramazsınız hayatın. İçini dolduramadığınız her düşünce hızla gericileşir, yobazlaşırsınız.

Katleden bilir, öldürdükleri her bir aydının yokluğu, koca bir toplumu insafsızlaştırır. İnsafsızlaşan yitirir vicdanını ve her itirazın boynu kırıldığında, seyirlik bir eğlenceymiş gibi izleyicisi olursunuz zulmün.

Katledenler bilir ki, gerçeği saklamanın en iyi yolu, gerçeğe sahip olanı, gerçeğin gücünden koparmaktır. Gerçeğin gücünden kopan toplum, hakikati değil, yalanı, kendisine sunulanı olduğu gibi alır içine. Böylece daha çok öldürürler çocukları, kadınları, gençleri ve yine en çok “demokrasi”den onlar bahsederler. Büyük, kocaman bayrakları tutuştururlar elinize ve kendi yarattıkları karanlığı yine size gizletirler. Siz, “vatan, millet, bayrak” dedikçe, onlar köşelerine kurulup bütün ülkenin içini boşaltır ve “İçinden geçtiğimiz bu zor dönemlerde” diyerek uyanıklık salık verirler. Siz, her bağırandan iç düşman, her itiraz edenden dış düşman ararken, bir aydını daha arkasından vururlar.

Bir aydın katledildiğinde, kocaman bir boşluk hissediyorsanız ve yokluğunu hissettikçe acıyorsa kalbiniz, titriyorsa dudaklarınız ve gözlerinize bir ateş toplanıyorsa eğer, hâlâ insansınız. İnsan kalabilmek, suyu akıtıp çatlağını bulduran o güzel insanları unutturmamaktır.

Gerçek aydınların yokluğu hissedilendir ve hissettirdikleri bu duygu, sahte aydınların asla baş edemedikleri tek şeydir.
Sabahattin Ali’den, Uğur Mumcu’ya, Ape Musa’dan, Hrant’a kadar, katledilen tüm aydınların yaşamımıza bıraktıkları izleri hâlâ tadabiliyorsak, ne mutlu onlara…

Gerçek bir aydın olarak varoldular, yaşadılar, yaşattılar bizleri…

Benzer Yazılar

En güzel Beşiktaşın çocukları sever / Bulut Küçükartal

Bugün hayatta olan milyonlarca insan potakalda witamin bile değilken , biz katranla 32 evlerin duvarına BJK yazmıştık.O öyle bir yazıydı ki , 2 askeri darbe , 1 Turgut Özal vs silemedi.Baktılar olmuyor lojmanları BJK yazan duvarla birlikte komple yıktılar. Siz bilmezsiniz ! İtalya fatihi kaleci Sabriyi.… Ahmet II , Nico,Zekeriya,Sanlı kaptanı. Vedat,Yusuf,Kör Tuğrul’u. Ben neden...

Misak Tunçboyacı /Çürümeden Önceki Son Çıkış

“Görmüyor Muyuz, Bocalıyor insan, aranıyor hep, Yer değiştiriyor, yükünü atmak ister gibi.” Titus Lucretius Carus   Gidişata dair bir portreyi oluşturabilmek, esas resmin detaylarına vakıf olmak ve bu bahisleri genellendirmelerin sığ sularında dolaşmadan bütünleştirebilmek, hakkaniyeti hatırlayabilmek haddizatında önemli sorunlarımızdandır. Olan biten her şey, bugünün sınırlarını zapt ederken, dönüştürmeyi aralıksız sürdürürken, erk nizamının gerçekliği sıradan için...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Yazarlar

Yazarlar

Son Yorumlar

    Arşivler