Akın Olgun /İslam fobi(miz) var!


  • Gündem
  • 07 Tem 2014
  • admin
  • Okunma
  • Yorum Yok

akınOlmaması için çok neden sunulabilir ama içime ufak ufak yerleşen o duygunun sahibi sadece kendim değilim biliyorum.

 

AKIN OLGUN

 

Olmaması için çok neden sunulabilir ama içime ufak ufak yerleşen o duygunun sahibi sadece kendim değilim biliyorum.

Kendi yaşam biçimini toplumun tümüne dayatan bir anlayış bunu besliyor. Kafa kesen, Alevi, Şii olduğu için katleden, kurşuna dizen, tecavüz eden, insan ciğeri yiyen, kesik başlarla poz veren, bir çocuğun başına silah namlusu dayayarak bununla eğlenen ve cennet beklentisi ile kan içenlerin “özgürlük savaşçısı” olduğuna iman eden, hak veren, o ‘‘Resmi İslam’’ ile, onun yan seslerinin ürettiği bir duygu bu.
Onlar kendilerinden gördükleri o “özgürlük savaşçılarına” seslerini çıkarmıyorlar. İçten besledikleri kanlı sempatilerini de gizlemiyorlar. Politik çıkarlarına ve en önemlisi iktidarda bulunan fikirlerinin destek sunduğu bu yapılara moral mesajları attırıyorlar.
Öldüren Müslüman, ölen Müslüman, destek veren Müslüman… Dünyanın bir başka bir yakasında Müslüman oldukları için başka inanç sahipleri tarafından öldürülenlere dökülen o gözyaşları geliyor akla. Akması gereken, bir sululukmuş meğer. Gösteri ve PR için en iyi malzemedir gözyaşı. Her ağlayanın masum olduğuna inandıran o algıya, hep beraber tecavüz ettiler.
Salya sümük “değerler” hepsi. Yalan, hem de kocaman bir yalan.
Otuz beş insanı diri diri yaktılar ve karşısına geçip seyrettiler. Dillerinde Allah, ellerinde benzin bidonları vardı. Ağlamadılar bile. İki damla gözyaşı dökmediler. Değmezdi çünkü. “Ohh oldu” iç rahatlamasıyla başlarını secdeye eğdiler. Dualar yakanlara edildi. İflah olmaz o cennet beklentisi için kesilecek kafa varsa kesilmeli, yakılması gereken varsa yakılmalı, canı alınması gereken varsa alınmalıydı. Aldılar. Yakanların avukatları oldular, avukatı olanlar sonra Adalet Bakanı oldular. (Bkz Şevket Kazan) İçlerinden hiç biri “hayır olmaz” demedi.
Hatırlayın ve dönüp bakın o günlere. Medyası, Hükümeti, Askeri, polisi, kelli felli yazarları, Kemalist’i, İslamcısı, Liberali, demokratı, “tahrik” diyerek el birliğiyle temizlediler yakanların ellerini, yüzlerini. Hepsi oradaydı. Sihirli ve kurtarıcı buluş “tahrik” ile yakılanların derisini ipe serip kuruttular.
“Mini etek giymişti, tahrik oldum” ,“İnancıma hakaret etti, tahrik oldum”, “bayrağı indirdiler, tahrik oldum”,” yazdığı yazı milli onurumuzu zedeliyordu, tahrik oldum”, “misyonerlik yapıyordu, Müslüman mahallesinde salyangoz satılır mı? Tahrik oldum”, “benden boşanmak istiyordu, erkekliğime dokundu tahrik oldum” Tecavüz, cinayet, katliam hepsi bu sihirli kelime içinde bir anda masumiyet kazanıyordu. Cinsel tahrik ile siyasi ve toplumsal tahrik arasında kurulan o bağlar hep birbirinin kankasıydı. Donlarında taşıdıklarını, beyinlerinde çadır kurdurtmuşlardı. Onlar tahrik edici bu “masumiyeti” hep sevdiler. Çünkü suç ortağıydılar.
Yani Efendiler, sizler Sivas katliamını “tahrik” içine alarak hep beraber devletin örgütlediği bu büyük cinayet organizasyonunu akladınız. Merak eden, o gün kim ne demiş bakabilir.
Yakanların fikri iktidara taşındı. Aradan yıllar geçmişti. Bir ses bağırıyordu “Cem evi cümbüş evi”, bir ses bağırıyordu “Biliyorsunuz Alevi”, Bir ses bağırıyordu “El ele geziyorlar, kızlı erkekli oturuyorlar”, bir ses bağırıyordu “Türbanlı bacıma saldırdılar, üstüne pislediler” O ses hiç durmadan bağırıyor… Ön kimliğinde ve siyasetinde dini süslemeler yapıyor ve kullanıyor. Allah diyor, peygamber diyor, İslam diyor.
Katliam görüntüleri hemen yan sınırından içeriye akıyor. Korkunç görüntüler. Hiç birinden ses çıkmıyor. Kem, kümlü yazılar atılıyor ortaya. Görüntüler tüm dünyaya taşınıyor. “Özgürlük savaşçısı” dediklerinin ellerinde kesilen başlar var, ciğerler var, din adına verilmiş tecavüz fetvaları var. %99 Müslümanlığı ile övünen ülkeden ses çıkmıyor. “Benim adıma öldürme” demiyor. “Dinde zorlama yok ”diye sevgi böcüğü rolüne bürünenler, şimdi birer ölüm savunucusu. Söyleyin bu nasıl oluyor?
Şimdi “vay İslamofobik bunlar” diyorsunuz, evet çünkü siz besliyorsunuz bu duyguyu. Siz büyütüyorsunuz.
“Hayır” diyen varsa önden buyursun.

Akın Olgun BirGün gazetesi

http://birgun.net/news/view/-islam-fobimiz-var/1194

Benzer Yazılar

En güzel Beşiktaşın çocukları sever / Bulut Küçükartal

Bugün hayatta olan milyonlarca insan potakalda witamin bile değilken , biz katranla 32 evlerin duvarına BJK yazmıştık.O öyle bir yazıydı ki , 2 askeri darbe , 1 Turgut Özal vs silemedi.Baktılar olmuyor lojmanları BJK yazan duvarla birlikte komple yıktılar. Siz bilmezsiniz ! İtalya fatihi kaleci Sabriyi.… Ahmet II , Nico,Zekeriya,Sanlı kaptanı. Vedat,Yusuf,Kör Tuğrul’u. Ben neden...

Misak Tunçboyacı /Çürümeden Önceki Son Çıkış

“Görmüyor Muyuz, Bocalıyor insan, aranıyor hep, Yer değiştiriyor, yükünü atmak ister gibi.” Titus Lucretius Carus   Gidişata dair bir portreyi oluşturabilmek, esas resmin detaylarına vakıf olmak ve bu bahisleri genellendirmelerin sığ sularında dolaşmadan bütünleştirebilmek, hakkaniyeti hatırlayabilmek haddizatında önemli sorunlarımızdandır. Olan biten her şey, bugünün sınırlarını zapt ederken, dönüştürmeyi aralıksız sürdürürken, erk nizamının gerçekliği sıradan için...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Yazarlar

Yazarlar

Son Yorumlar

    Arşivler