Akın Olgun/ Vakit varken


  • Edebiyat
  • 11 Şub 2014
  • admin
  • Okunma
  • Yorum Yok

Candan-Ercetin_50040“Olsun varsın Pişman değilim, biraz üzüldüm hepsi bu”  diyen Candan Erçetin’in “meğer” adlı parçasının sözleri geliyor aklıma.

Bir de bir zamanlar…

Çandan Erçetin ile içeride tanıştım. Açık kalan televizyonda belirmişti birden bire. Televizyonun sesi kısıktı. Yılları cezaevlerinde geçirmiş ve ömrünü neredeyse mücadeleye adamış arkadaş, kumandayı eline alıp sesini açarak dinlemeye başlamıştı. Sonra şaşkınlığımızı fark edince “çok güçlü bir sesi var” diyerek eklemişti “güzel şeyleri dinlemekten çekinmeyin”

Şehirli adabı ve anlayışına sahipseniz, bunun burjuva zaafı olduğunu söyleyen çoğunluğun ayıplayan bakışına muhatap olursunuz. Oysa devrim şehirlidir, kentlidir. Şehirler devrimi, devrimler şehirleri yaratır. Birbirlerinin misafirleridirler. Birbirlerinin ev sahibidirler.

/

Merkezi yayın sistemi kurulmuştu hücrelere. Duvardaki düğmeyi her çevirdiğinizde Müslüm Gürses’in “son pişmanlık neye yarar, her şeyin bir bedeli var” diyen sesi geliyordu. İdarenin bilinçli bir seçim yaptığı ortadaydı. Bir şarkı işkence yöntemi olarak dinletiliyordu. Yarattığı tek duygu öfkeydi. Oysa müzik ve ses güzeldi. Ama kulağı tırmalıyordu. Çirkin olan şarkı değil, şartlardı.

/

Bob Dylan’ın “Idiot Wind” adlı şiirine bakıyorum.

“Benim kafesimde aslanı eğittin ama bu kalbimi değiştirmek için yeterli değildi” diyor bir yerinde. İçimizdeki hayvan terbiyecisine sesleniyor diyorum kendi kendime. İnsan kalbini eğitme dürtüsü korkunç ürkütücü geliyor.

/

Fanon’un “Yeryüzünün Lanetlileri” adlı kitabın arasına bıraktığım ayraçlı sayfayı açıyorum. “Kimsenin gerçek üzerinde tekeli yoktur. Ne liderin, ne militanın” ve ekliyor “Kimsenin elleri temiz değil, masum seyirciler yok.” Durup düşünüyorum…

Eğer karşınıza karşı çıkamayacağınız, itiraz edemeyeceğiniz değerler ile çıkılıyor ve onların arkasından sesleniliyorsa ne diyebilirsiniz ki? Eşit bir itiraz hakkınız yok. Daha baştan kaybedilişinize hüküm verilmiş. Dil Sopasının kalın kısmı bir had bildirme olarak cümleleri arka arkaya ve arkaya dizerek karşınıza dikivermiş. Eşit şartlarda olmayan konuşmalarla, ifadelerle, bilgilerle ne söyleyebilirsiniz?

/

Her yerde “kırık kalpler durağı” var diyen Candan Erçetin’in yeniden sesi geliyor. Çok uzun zaman olmuştu dinlemeyeli.

Sesini açıyorum biraz daha.

Evet, Doğruydu  “güçlü bir sesi var”

Ve oralarda bir yerde unuttuğunuz, unuttuğumuz şeyler var.

 

 

Benzer Yazılar

En güzel Beşiktaşın çocukları sever / Bulut Küçükartal

Bugün hayatta olan milyonlarca insan potakalda witamin bile değilken , biz katranla 32 evlerin duvarına BJK yazmıştık.O öyle bir yazıydı ki , 2 askeri darbe , 1 Turgut Özal vs silemedi.Baktılar olmuyor lojmanları BJK yazan duvarla birlikte komple yıktılar. Siz bilmezsiniz ! İtalya fatihi kaleci Sabriyi.… Ahmet II , Nico,Zekeriya,Sanlı kaptanı. Vedat,Yusuf,Kör Tuğrul’u. Ben neden...

Akın Kaya … BİR EYLÜL TRAJEDİSİ

Arnavut kaldırımlı, dar sokaklı İstanbul’un en eski semtinin birinde giriş katında ne ararsan bulabileceğin derme çatma, birazda pasaklı, estetikten uzak ağır nem ve plastik kokulu dükkâna girdik. Leğen ve içinde ne olduğunu hep merak ettiğim ve sonradan kuşyemi olduğunu öğrendiğim çuvalların arkasından yetmiş yaşlarında ki Hacı Arif bizi görünce, olduğu yerden doğrulup göz ucu ile...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Yazarlar

Yazarlar

Son Yorumlar

    Arşivler