Akın OLGUN yazdı… Yeter ki endişelenmesin Avrupalı


  • Gündem
  • 29 Ağu 2014
  • admin
  • Okunma
  • Yorum Yok

1336989916imgbayanmasaj“Don’t wory be hapy” diyerek dolaşıyor siyah benizliler. Güneşin kavurucu sıcağında, şezlongların arasında Avrupalı turistlere renkli iplerden ördükleri bileklikleri satabilmek için bembeyaz dişlerini ve sportif bedenlerini sergileyerek sesleniyorlar “Don’t wory be hapy.”
Oysa Avrupalılar hiç endişeli değil. Batı refahında ve rahatlığında serpilen vücutlarını, güneşe sererek keyfini çıkarıyorlar.

Ellerinde magazin dergileri ve kitapları ile bembeyaz tenlerini kremleyip, büyük bir özenle döne döne bronzlaşıyorlar. Önce istakoz kıvamına geliyor, sonra az pişmiş ve bir kaç gün sonra çok pişmiş olarak sadece yaz sezonuna ait bir esmerliğe kavuşuyorlar.

Oysa esmerlik pek haz etmedikleri göçmen rengidir ülkelerinde. Beyazlık ise üstünlüklerini işaretleyen bir gizli modern simge hala.

Taylandlı kızlar kızgın güneş altında “masaj” diyerek dolaşıyor. Endişesiz hayatlarının yoğrulması karşılığı, Avrupalıların yaptığı çetin pazarlık göz yaşartıyor.

Yaşlı,genç ve genelde kilolu bedenleri ufacık elleriyle yogururken kim bilir ne düşünüyor Taylandlılar? (Soramıyor insan) Yüzlerinde asılı kalan o gülüş hiç sekmiyor ama. Yirmi beş dakikalık masaj’ın dakikasını tutuyor Avrupalı ve “ama daha bir dakika var” diyerek kül yutmaz bir müşteri olduğunu ve devam etmesi gerektiği “rica”sını iletiyor. Avrupa dakikliği bilen bilir çokkk önemlidir.

Önlerinden geçtikleri bir grup Hollandalı gencin birden köpek havlaması taklidiyle kendilerini korkutmalarına yine yine gülümsüyor Taylandlılar.

Dünyanın tüm ötekileri gibi ezikliğin ve muhtaçlığın, muhatap kaldıkları ırkcılığa gösterdikleri refleks bu gülümseme. Gençler bu aşagılama yöntemlerinin yarattığı o korkma anına kahkahalar atıyorlar. Çok egleniyorlar çok.

Denize, güneş gözlükleri ile giren ve saçlarını ıslatmamak için özenle yüzen kadınların, sonradan AB üyesi olmuş bir kaç ülkeye ait olduklarını anlamak için ise çok kafa yormanıza gerek kalmıyor.

Altın kolyeli erkeklerin, iri ve parlak saatleri ve slip mayoları ile yüzüp, denizden çıkarken kameralara poz veriyormuş havası ile salınmaları ise bir gösteri eğlencesi gibi.

Dağılan Sovyet blogundan henüz oturmamış bir görgünün çırpınışları… Adeta can çekişiyor geçmiş ile gelecek arasındaki uzlaşmazlık. Bir yere ait olamayaşın ama parayı bulmuşluğun savrukluğu sırıtıyor.

Kendi ülkelerinde izmariti yanlışlıkla yere atsanız, üzerinize dikilen o mavi, yeşil gözlerin hışmından utanırsınız. Oysa kendi ülkeleri dışında ayıpladıkları her şeyi yapıyor Avrupalı ve çöpünü orta yere bırakıp, akşam yemeği için zerafet kuşanmaya geçiyor.

Dünyanın bir tarafı, öteki tarafın ucuz emek hizmetinden memnun. Ama birde kalmasalar, sadece temizliğe ve işciliğe gelip aynı gün dönen ev hizmetcisi olsalar, alt duygusu, işte o havlayan gençlerin tavrında somutlanıyor.
“Hav havvv”
Havlıyorlar ve korkuttukları Taylandlı göçmenlerin haline bakıp hala çok eğleniyorlar.

“Don’t wory be hapy” sesleri arasında karışan “masaj” çağrısı ise batının endişesiz hayatından bir parça alabilmek için çifte kavrulmaya devam ediyor.

 

 

Benzer Yazılar

En güzel Beşiktaşın çocukları sever / Bulut Küçükartal

Bugün hayatta olan milyonlarca insan potakalda witamin bile değilken , biz katranla 32 evlerin duvarına BJK yazmıştık.O öyle bir yazıydı ki , 2 askeri darbe , 1 Turgut Özal vs silemedi.Baktılar olmuyor lojmanları BJK yazan duvarla birlikte komple yıktılar. Siz bilmezsiniz ! İtalya fatihi kaleci Sabriyi.… Ahmet II , Nico,Zekeriya,Sanlı kaptanı. Vedat,Yusuf,Kör Tuğrul’u. Ben neden...

Misak Tunçboyacı /Çürümeden Önceki Son Çıkış

“Görmüyor Muyuz, Bocalıyor insan, aranıyor hep, Yer değiştiriyor, yükünü atmak ister gibi.” Titus Lucretius Carus   Gidişata dair bir portreyi oluşturabilmek, esas resmin detaylarına vakıf olmak ve bu bahisleri genellendirmelerin sığ sularında dolaşmadan bütünleştirebilmek, hakkaniyeti hatırlayabilmek haddizatında önemli sorunlarımızdandır. Olan biten her şey, bugünün sınırlarını zapt ederken, dönüştürmeyi aralıksız sürdürürken, erk nizamının gerçekliği sıradan için...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Yazarlar

Yazarlar

Son Yorumlar

    Arşivler