“Güneşe Serdim İçimi”


  • Kitap
  • 29 Mar 2013
  • admin
  • Okunma
  • Yorum Yok

Güneşe Serdim İçimiAli Olgun’un, 12 Eylül 1980 Cuntası’nın hemen ardından başlayan sürgün yılları, onu siyasi mücadeleden koparmamış ve Avrupa’nın birçok yerinde Cunta’ya karşı yürütülen mücadelenin bir parçası olarak siyasal yaşamını sürdürmüştür.
Avrupa sürgün yaşamının tüm parçalanmışlıklarını, gelgitlerini, zorluklarını, acılarını ve sevinçlerini memleket özlemiyle hep içinde barındırmış, yaşam ve sorumluluklarına dair ne varsa bunları şiirlerinde betimlemeye çalışmıştır.
“Toprak, Gökyüzü, Mavilikler, Şafak, Güneş, Kavga” vb vurguların çokluğu içindeki hasreti yansıtmaktadır.
Fransa cezaevlerinde bir siyasi mahkûm olarak kaldığı yıllar aynı zamanda kendi iç hesaplaşmasını yaptığı, yeniden yorumladığı, anlamlandırdığı bir süreçtir.
Kişisel tarihinin duygularına düşülmüş dipnotlar olarak da görülebilir şiirleri.
Yaşamından ve içinden akan duyguların bir mütevazı dökümüdür sadece kaleme aldıkları. Şiirsel iddiası yoktur, ama kendisini ifade ediş biçimi şiirseldir.
Fransa cezaevlerinde tanık olduğu yoksulluk, bireycilik, yalnızlık ve yabancılaşma onu derinden etkilemiştir. Dünyanın tüm göçmenlerinin nasıl adli bir cendere içinde apolitik bireyler haline getirildiğini gözlemleme fırsatını bulmuştur.
Bu ortamda siyasi kimliğini korumanın yolu olarak direnmeyi seçen Ali Olgun, bunun bedelini ödeyenlerdendir.

Akın Olgun

Benzer Yazılar

Dr Mustafa Peköz’ün yeni kitabı çıktı/

Uluslar arası alanda ekonomik, politik, askeri, kültürel ve toplumsal ilişkilerde çok yönlü değişiklikler yaşanıyor. Kapitalist sistem, kendisini reorganize ederek yeni alanlara açılarak ilerliyor.  Küreselleşme, kapitalist sistemin diyalektik tarihsel evrimini takip eden bir süreç olmakla birlikte, geçmişin bir tekrarı olmayıp yeni bir tarihsel evreyi tanımlamaktadır. Kapitalist üretim güçlerindeki niteliksel gelişme, hem küresel güçler ve dolayısıyla aynı ve...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Yazarlar

Yazarlar

Son Yorumlar

    Arşivler