Kendi düşen ağlamaz / Ruhi UzunhasanoğluAcaip şeyler oluyor bizim ülkede. Hayatın nabzı sürekli  yüsek atıyor.Tansiyon hastası gibi koca bir toplum. Sakinleşmek,iyileşmek  mümkün değil. Gündemi takip etmekte herkes zorlanır oldu.Beş dakika haberlere bakmasanız neler olmuş da kaçırmışım diyecek kadar. Kendi sorunlarımız bir yana dünyanın en ucra köşeleriyle  dahi ilgiliyiz. Adını duymadığımız ülkeler için bile kavga ediyoruz. En son Vanuatu diye bir ülkeye vize  kaldırıldı. Kaç insanımızın gideceği , gidebileceğini bilemediğimiz  bir ülke için  bile   tartışma çıktı.
Bir köşe yazarı bu konu hakkında uzunca eleştiri yazısı yazdı.Yandaşlar twitterden onu “kıskanma” diye topa tuttu. Komedi gibi ama gülemiyoruz artık.
Bir iktidar her hücresiyle yolsuzluk içinde ,  bir kısım yoksullar kefen giyiyor aynı iktidar için. Ülkenin Başbakanı memleketin bütün toprak rantını kendi imzasına bağlamış. Yetmemiş 1.Derece SİT alanına bile göz dikmiş. Başbakan  kızının havuz problemi telefon tapelerinde. ” Evin havuz’u  2.kattan görülmesin” ricası yapıyor. “Garip gurabanın sahibiyiz” Öyle mi ?
Komşu Suriyede kan gövdeyi götürüyor. Bu savaştan kaçan halk memleketimizin  bütün şehirlerine sığınmış , aç,bilaç ortalıkta geziyor. Nasıl bir çözüm bulunacak,bu insanları nasl bir hayat bekliyor belli değil , hükümet “Ey Esed” diye rüzgara doğru bağırıyor.
Hakimler,savcılar,polisler … Her biri ayrı “Destan”ın kahramanları şimdi uzay yolu dizisindeki gibi o şehirden bu makama ışınlanıyorlar.
TIR’lar  ortaya çıkıyor. Paraleller,federaller,fetoreller her kimlerse Milli İstihbaratımızın “İnsani yardım” TIR’larına saldırıyorlar. Hükümet pişkinlikte level atlıyor. “Veley ki silah olsun” diye bir cümle hayatımıza giriyor. O “veley “sayesinde hergün insan  ölüyor haberiniz olsun !
Vebali boynunuzadır.
Borsa diye bir tür yasal kumar  var.Tüm çalışanların kulakları yok,kulakları telefon,gözleri yok,gözleri ekran. Rakamlar bağırıyorlar sürekli . Hep telaştalar.Onları ekonomi haberlerinde bir kaç saniye görüyoruz , bizim kalbimiz sıkışıyor. Ve bu Borsa çok tedirgin  bu sıra. Sonra döviz giriyor devreye. “Bende varım beyler” diyerek bildiğini okuyor.
Döviz ? Borsa? Enflasyon? “Herşey kontrol altında.Faiz lobisine teslim olmayacağız” Hadi bakalım göreceğiz.
Bir İktidar düşünün ülkenin neredeyse tüm kurumlarıyla kavgalı.
Her itiraz , Başbakanın öfkesiyle  karşılık buluyor.Vatan hainliği suçlamasının bir ağırlığı vardı.Kalmadı.
Son günlerde hain’likten nasibini almayan kimse de  kalmadı.
Bütün toplumsal çevre,örgüt,yapılar hedefte.
Koca Başbakan tek tek köşe yazarlarıyla polemiğe girer mi ? Giriyor.
Hergün bütün kanallar Başbakanın konuşmalarını canlı veriyor yine de yaranamıyorlar.
Yetmiyor uluslararası kurumlara çatıyor.Kızıyor.
Beni desteklemeyen ve eleştiren  herkes düşmanımdır , söylemi kronik vaka durumunda.
Önümüz seçim.
İktidarın işi zor.Elinde tek argüman kaldı “Milletim beni destekliyor”
Eğer söz konusu Millet desteğini çekerse  sayısız  düşmanla başbaşa kalacaklar.
Hal ve gidiş hiç iyi değil.
Ne der bir Atasözümüz ; Kendi düşen ağlamaz.

Benzer Yazılar

İki dilek tutum..Tuttu..Teşekkürler dünya / Ruhi Uzunhasanoğlu

Bugüne iki dilek tut… ” Ve çok uzak, Çok uzaklardaki istanbul limanında, Gecenin bu geç vakitlerinde, … Kaçak silâh ve asker ceketi yükleyen laz takaları: Hürriyet ve ümit, Su ve rüzgârdılar “ Şimdi çok uzaklarda, Taa hindistanda, Bir laz uşağı tek başına. Bugün saat 16:30 da Bengaluru Asya kupası yarı final maçına çıkacak.İlk maç deplasmanda...

Kanser hastalığı için farkındalık yazısı…/ Ruhi Uzunhasanoğlu

Ne diyorum Yavuz ( Bingöl ) biliyormusun , Kocamustafapaşa’da öğrenci evinde bizim Muhsinle ( Kızılkaya ) kızartılmış patatese yumurta kırardık , yanında akşama kadar tok tutsun diye iki ekmek.İTü’de güzel insanlarla tanışmıştım , onlar başka dünyalar , hayaller peşinden gittiler , çok dert , çok tasa çektiler.Muhsin ne yaptı ne etti VEKİL oldu , bende...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Yazarlar

Yazarlar

Son Yorumlar

    Arşivler