Mahsum Teyfur/ ELMA DERSEM ÇIKMA ÇOCUK


  • Gündem
  • 18 Mar 2014
  • admin
  • Okunma
  • Yorum Yok

               halepce    ELMA DERSEM ÇIKMA ÇOCUK

Tarihe kapkara bir gün olarak geçti, 16 Mart 1988 Halepçe katliamı. Şimdilerde Nevroz’a hazırlanıyor Halepçe; her Kürt şehri gibi. Bahara koşuyor bütün çocuklar.

Daha dün gibi aklımızda Halepçe’de ölen bebeler, sokak ortasında yere serilen ölü bedenler…

İnsanlık tarihinin en vahşi, zalim tablosunda yer alan Saddam Hüseyin’in diktatörlüğünün vahşetiyle Halepçe’de, Kürtlerin yaşadığı en büyük katliam ve kıyım.

16 Mart 1988’ de zehirli gaz bombalarını taşıyor uçaklar, insanlıktan nasibini alamayanlar. Halepçe’ye ölüm yağdırdılar. Kara bulutlar çöktü Halepçe’nin üzerine, ölüm yağdırdılar. Eşine az rastlanır bir katliam. Saddam diktatörünün kimyasal silahları Halepçe’de 5000 Kürdün ölümüne, 7000 ‘in yaralanmasına neden oldu. On binlerce insan yollara düşüp göç ettiler, yerlerinden yurtlarından oldular.

Katliamın ardından 26 yıl geçti, ama hiçbir zaman dinmedi acısı, unutulmadı Halepçe. Ölüm yağıyordu gökyüzünden; kimi çocuğunu emzirirken, kimi sofrasına oturmuş yemek yerken, kimi yatağında uyurken, kimi oyun oynarken, kimi de bebesinin başını okşarken yakalandı zehirli ölüme. Em te di bîr nakin Halepçe (seni unutmayacağız Halepçe).

Küçük bebelerin cansız başında hıçkıra hıçkıra ağlayan dedeler, sokak ortasında yere serili ölü bedenlerin üzerinde feryat eden kadınlarla nasıl unutulabilir ki Halepçe?

Elma kokusuyla uyandılar Halepçe’li çocuklar. Sevinçle açtılar gözlerini. Mutfağa doğru yöneldiler, kokunun mutfaktan gelmediğini anladıklarında sokağa çıktılar. Elma kokusu sarmıştı her yeri, çocuklar elma kokusuna koşuyorlardı. Koştukça boğazlarında, derilerinde yanma hissediyor, koştukça birer birer düşüyorlardı Halepçe sokaklarında. Nasıl anlatılır, nasıl söylenir ki elma kokusuyla ölüme koşan bir çocuğun ölümü? Yazarken bile ne kadar yakışıksız kalıyor, ölüm kavramının çocukla birlikte anılması.

Toplu imha silahlarıyla, dünyanın gözü önünde adice katledildin ya çocuk, böylesi bir katliama dünya ülkeleri sessiz kaldı ya çocuk, insanlık utandı.

Bu katliamın adına <Enfal Hareketi> dediler. Hareketin adı, Kur’an-ı Kerim’de bir sureden alınmış. Savaş ganimeti anlamına geliyor <enfal>. Ölen binlerce bebeler, yaşlılar ve derisi yanmış insanları birer <ganimet> olarak gördüler…

İnsanlığa az da olsa teselli veren, diktatör Saddam’ın hak ettiği yere gitmesidir. Ne güzel söylemiş Bediüzzaman Said Kurdi: ‘’Zalimler için yaşasın cehennem.’’

Halepçe sokaklarında saklambaç oynuyor Halepçe’li çocuklar. Armut derse çık, <elma> derse sakın çıkma çocuk…

Benzer Yazılar

En güzel Beşiktaşın çocukları sever / Bulut Küçükartal

Bugün hayatta olan milyonlarca insan potakalda witamin bile değilken , biz katranla 32 evlerin duvarına BJK yazmıştık.O öyle bir yazıydı ki , 2 askeri darbe , 1 Turgut Özal vs silemedi.Baktılar olmuyor lojmanları BJK yazan duvarla birlikte komple yıktılar. Siz bilmezsiniz ! İtalya fatihi kaleci Sabriyi.… Ahmet II , Nico,Zekeriya,Sanlı kaptanı. Vedat,Yusuf,Kör Tuğrul’u. Ben neden...

Misak Tunçboyacı /Çürümeden Önceki Son Çıkış

“Görmüyor Muyuz, Bocalıyor insan, aranıyor hep, Yer değiştiriyor, yükünü atmak ister gibi.” Titus Lucretius Carus   Gidişata dair bir portreyi oluşturabilmek, esas resmin detaylarına vakıf olmak ve bu bahisleri genellendirmelerin sığ sularında dolaşmadan bütünleştirebilmek, hakkaniyeti hatırlayabilmek haddizatında önemli sorunlarımızdandır. Olan biten her şey, bugünün sınırlarını zapt ederken, dönüştürmeyi aralıksız sürdürürken, erk nizamının gerçekliği sıradan için...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Yazarlar

Yazarlar

Son Yorumlar

    Arşivler