Mahzuni, Korkmadan Sazı Kâinat’a Çalmadı Mı? / Yaşar SeymanYAŞAR SEYMAN

10.05.2013

yasarseyman.org

yasarseyman.org

Mahzuni, Korkmadan Sazı Kâinat’a Çalmadı Mı?

Çağdaş ozan Mahzuni Şerif, ölümünün 11. yıldönümünde anılıyor. Hacı Bektaş Veli ilçesine dünyanın her yerinde ozanı sevenler koşacaklar. Bu anmalar için Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen dostlar da Ser çeşme’de buluşuyor…

 

Evimizin özel konuklarından olan ozanlar ve sanatçılar çocukluğumun şansı ve rengiydi. O sofralara konmak, dinlemek, çoğalmak, ozanları sevmek, yaşam mücadelelerine tanık olmak, yarınlara yüzüm dönmekti…

 

Mahzuni Şerif, bizim gençlik yıllarımızda şöyle haykırıyordu:

 

“Doğudan batıya bir ses yükselir/ Yiğitler, yiğitler bizim yiğitler/ Gâvur dağlarından Dadallar gelir/ Yiğitler, yiğitler bizim yiğitler.” Bu bizim hep bir ağızdan söylediğimiz direnç türkümüz dalga, dalga eylemlerde yayılıyordu.

 

Bu türküsünü her söylediğinde babam, onu, günümüz Pir Sultan’ı diye bize anlatıyordu. Her ozan gibi ülkesinin sorunlarına duyarlıydı. Halkın içinde ve sorunlarının sözcüsüydü. ‘Dokunma Keyfine’ adlı parçasında halkın sıkıntılarını şöyle dillendiriyor, gönüllere kurduğu tahtı taçlandırıyordu:

 

“Kimi hızlı gider uzun yol yutar / Kimi altun satar kimi pul yutar / Kimi soğan bulmaz kimi bal yutar / Kimi parmağını yalamış gider”

 

Herkesin diline pelesenk olan parçalarından biri: ” Milletin sırtından doyan doyana / Bunu gören yürek nasıl dayana / Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana / Bilmem söylesem mi, söylemezsem mi?” Bu parça biter bitmez babamın isyanı başlardı. “O nasıl yiğit ki, kuru soğana muhtaç olmuş?” diye sorardı. Bu türkü çok güzel ama bu “yiğit muhtaç olmuş kuru soğana yok mu? Beni öldürüyor.” Yakınmasına her defasında gülerlerdi… Ozanın deyişi ile ‘Bino Baba’nın, gönlünü, ‘Yine bahar geldi’ isimli duygu yüklü parçayla alır, anam türküsünü ister, ozan söyler o ağlardı: “Değme tabib sızılıyor/ Yaralarım, yaralarım/ El değdikçe bozuluyor/ Yaralarım, yaralarım.”

 

ÂŞIK Mahzuni Şerif, laboratuarını halkın içine kurmuş. Onun şiirleri adeta ülkenin kronolojik tarihinin kilometre taşları. Ülke ve dünya sorunlarına duyarlılığını şiirlerinde görmek olasıdır. Bakın, Ortadoğu sorununa nasıl yaklaşıyor: “Koca dünya neden size inandı/ Dağlar alev aldı denizler yandı/ Yazık Ortadoğu kana boyandı/ tarih gönlümüzü kırdı da gitti.”

 

Toplumsal olaylara duyarlılığını, üretkenliğe tutkusunu şöyle dile getirir : “Ah ne olur bizim köyde/Herkesi okur göreydim / Altmışı bulmuş babamda /Bir günlük fikir göreydim / Göreydim bende güleydim/ Dindiren yok mu acımı / Süren yok mu ilacımı / Köyde on yaşlı bacımı/ Kilimler dokur göreydim / Bitmez kadere inandık / İnandıkta hep biz yandık /Hep şükürü biz öğrendik / Bir Bey’de de şükür göreydim”

 

Çağdaş ozan MAHZUNİ’Yİ anlamak ve anmak ne güzel. Öngörülü şiirleri yıllar sonra algılanıyor, türküleri kuşaktan kuşağa ağız dolusu söyleniyor: “İşte gidiyorum çeşmi siyahım/ Önümüze dağlar sıralansa da/ Sermayem derdimdir servetim ahım/ Karardıkça bahtım karalansa da”

 

‘İşte gidiyorum çeşm- i siyahım’ türküsünü söylerken ve dinlerken; hep düşünürüm. Sahi, Mahzuni kaç milyon?

 

YAŞAR SEYMAN

 

Benzer Yazılar

En güzel Beşiktaşın çocukları sever / Bulut Küçükartal

Bugün hayatta olan milyonlarca insan potakalda witamin bile değilken , biz katranla 32 evlerin duvarına BJK yazmıştık.O öyle bir yazıydı ki , 2 askeri darbe , 1 Turgut Özal vs silemedi.Baktılar olmuyor lojmanları BJK yazan duvarla birlikte komple yıktılar. Siz bilmezsiniz ! İtalya fatihi kaleci Sabriyi.… Ahmet II , Nico,Zekeriya,Sanlı kaptanı. Vedat,Yusuf,Kör Tuğrul’u. Ben neden...

Misak Tunçboyacı /Çürümeden Önceki Son Çıkış

“Görmüyor Muyuz, Bocalıyor insan, aranıyor hep, Yer değiştiriyor, yükünü atmak ister gibi.” Titus Lucretius Carus   Gidişata dair bir portreyi oluşturabilmek, esas resmin detaylarına vakıf olmak ve bu bahisleri genellendirmelerin sığ sularında dolaşmadan bütünleştirebilmek, hakkaniyeti hatırlayabilmek haddizatında önemli sorunlarımızdandır. Olan biten her şey, bugünün sınırlarını zapt ederken, dönüştürmeyi aralıksız sürdürürken, erk nizamının gerçekliği sıradan için...
Makale'ye Yorum Yapın

ANA KATEGORİLER

Yazarlar

Yazarlar

Son Yorumlar

    Arşivler